Meal Plans, Grocery Shopping, and a Large Family

posted in: In the Kitchen, Large Family | 11

Meal Plans and Grocery Shopping for a Large Family

Meal Plans and Grocery Shopping for the Large FamilySome of the most frequently asked questions I get on this blog relate to: meal plans and grocery shopping in our large family. This post will be my attempt at answering those.

How much money does it cost to feed your large family?

We spend $1,200 per month on groceries for our large family. I know this is what we spend and no more because we use cash only for groceries. Every two weeks we put $600 in an envelope and use that to purchase our food. The number $1,200 honestly sounds astronomically huge to me, but then I remind myself that we currently have ten kids and two adults, so that comes to $100 a month per person. Or $400 per month for a family of four. This is interestingly less than USA Today reported the average family of four spent on groceries in 2013. According to the USDA Food Plans list, a family my size, in June 2014,  would have spent $441.20 per week on the thrifty plan and $868.50 per week on the liberal plan. So I guess you could say we are doing okay.

How often and where do you shop?

I shop 3-4 times per month. We shop at: Costco, Cash & Carry (restaurant supply store), a produce market in the summer, and local grocery stores based on their sales. We shop Costco perhaps every six weeks, Cash & Carry about twice per month and the local stores when we need specific items or there are great sales.

Do you meal plan or shop first?

Meal plan, always! I gather the Tuesday sale fliers and see if there is anything worth purchasing (meat on sale, etc). I may base a few meals off of the sales or I may not. We have a clipboard hanging in our pantry with a printed list and we highlight items as they are needed. When we use up or run low on something, we simply highlight it on the list.

How do you meal plan?

I hate cooking, but you probably already know that. Even more than cooking, I hate meal planning. It really shouldn’t be that hard, since we eat every day of the year, but it really can seem overwhelming to me. Life is much, much better when I meal plan, however. This week I gave Tilly the job of meal planning because she is a Type A and she was craving all sorts of her favorite foods after two months of going without. Here is our list for the upcoming week:

Lunches: pizza bread (homemade), pita bread and tuna, sandwiches, nachos, sandwiches.

This is the base plan and we will add to it depending on what we have on hand. Each lunch will include some type of fruit, veggie, or both. We may add chips, pretzels, leftovers, or whatever else we have on hand.

Dinners: Chicken enchiladas and rice, homemade pizza, bean burritos and corn chips, cheese steaks, chili and potato wedges.

Today I went shopping and purchased $159 worth of food. This $159 included supplies to pack five sack lunches each day for the five kids attending theater camp (so 25 sack lunches).Tomorrow I will head to Cash & Carry and buy the bulk of our produce and a few staples (I will probably spend $150 there). I have money “left over” from last week, enough to cover whatever we need.

A few notes about meal planning:

This is a base plan. Every dinner includes veggies and usually a salad. Rice is eaten three or more times per week. We prefer to plan just the main dish and be a bit spontaneous with the rest.

We don’t plan each breakfast. We always have a supply of: eggs, rolled oats and the staples for baked goods (pancakes, muffins, etc).

Do you cook in bulk and freeze or cook fresh each night?

Both. I prefer to have the freezer stocked will meals, but that doesn’t always happen. Here are two great posts that describe my methods: Freezer Cooking for Real Moms  and Freezer Meals for the Large Family

What items do you buy in bulk?

Staples such as: oatmeal, flour, sugar, beans, grains. We purchase most of our produce from Cash&Carry (a restaurant supply store): bags of apples, oranges, lemons, avocados, six-pack bags of peppers, scallions, potatoes, lettuce, cucumbers, etc.

Meat is purchased either: on sale at our local grocery stores or Costco. Last time ground beef went on sale for $2.99 per pound, I went and bought $100 worth of meat and stuck in  our freezer. That was months ago and I am still using it. Costco offers whole chickens for $1.29 per pound. I can often find drumsticks for $0.99 or $1.09 per pound and I stock up then.

This is a basic overview of how I meal plan, grocery shop and feed my large family. Do you have any other questions? Ask away!

Facebook Comments

11 Responses

  1. I’m always amazed to read the USDA plans. We spend about $800-900 a month right now for the 9 of us. $250-300 of that is for Owen’s ketogenic diet. I have to buy only specific brands for him so I can’t always buy by sales. I feel like we are actually eating quite well right now, not on a super tight budget. We have room for some splurge items. I always wonder what they include on the more liberal spending plans. I think keeping the food plan based on whole foods more than processed helps a lot.

  2. The new homepage/layout is terrible. Please undo. Having to click to view a blog entry and then having to browse back to view another is not user friendly.

    • bakersdozenandapolloxiv

      Tony- I had no idea it was doing that. It isn’t doing it on my screen….I’ll see if I can find out what is going on. I agree, I hate blogs that require extra clicks and browsing back…

  3. Hehe. We have an Amish store to stock up at since their prices are so much less. Why buy one box of cereal for the normal price if you can get half a case for the same? Its up in Newberg, PA.

  4. We live in the Seattle area with 12 of our children and love ordering food from the fabulous Azure Standard company. We have ordered most of our staples, herbs/spices and cleaning products for years. They deliver our order in a semi-truck which is a lot of fun!

  5. I’m new to this blog but yes…the direct link is a simplified version of the blog with no perimeters on text. If you click a link it goes to the full version…kind of odd. Enjoyed reading about your grocery budget, I’m feeding a family of 8 and spend about the same using costco (rarely) and trader joes. 🙂

    • bakersdozenandapolloxiv

      Ann- thanks for commenting. So are you saying when you click on this blog you are not seeing entire blog posts? Just links to the full posts? That is not what I intend at all and not what I see…thanks for you help.

  6. […] family groceries. In fact, most of what I bought at Costco was for my kids’ school lunches. We spend $1,200 per month on groceries, so even with this I am […]

  7. […] current job he gets paid every two weeks. We spend $1,200 per month to feed our family of 12 (you can read more about that here). We put $600 from every paycheck into an envelope for groceries. Three weeks ago I knew I had to […]

  8. […] you too can experience less money. From smaller allowances and a nonexistent retirement, you can learn to get by on less, stock your freezer and manage […]

  9. […] Despite being thrifty, I still can’t feed our (current) family of ten on $46 per week. I don’t have a 20-acre garden or any lactating cows. Therefore, while our grocery bill is lower than many people, it still exists. In the triple digits.  […]

Please share your thoughts!